Dikkat! Cerrahi sonrası yumurtalık kaybedilebilir | Endometriozise dikkat

Dikkat! Cerrahi sonrası yumurtalık kaybedilebilir | Endometriozise dikkat

ABONE OL
22 Mart 2024 12:50
Dikkat! Cerrahi sonrası yumurtalık kaybedilebilir | Endometriozise dikkat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dikkat! Cerrahi sonrası yumurtalık kaybedilebilir. Adet döneminde; şiddetli ağrı, bulantı, kusma ve ilişki sırasında çekilen ağrı kadınların hayat kalitesini bozabiliyor. Bu ağrılara çikolata kistinin neden olabileceğini belirten BHT CLINIC İstanbul Tema Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Volkan Turan,

dikkat

“Çikolata kisti olan kadınların yumurta kalitesi ve sayısı daha düşük olabilmektedir. Karın içinde çikolata kistlerine bağlı anatomi değişmekte ve sperm ve yumurtanın birleştiği tüpler görevini yerine getirememektedir. Bu nedenle hastaların büyük çoğunluğu tüp bebek tedavisine gitmektedir” açıklamasını yaptı.

“Operasyon olacak ise laparoskopi tercih edilmeli”

Bu kistlerin cerrahisi çok büyük olmadıkça ve kötü huyluyu düşündürmedikçe ameliyat edilmemesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Turan, “Olası bir operasyon, kadınların yumurtalık rezervini daha fazla azaltacaktır.

dikkat

Operasyon olacak ise laparoskopi tercih edilmeli ve özellikle çocuk sahibi olmayan hastalarda yumurtalıkların maksimum özenle korunmaya çalışılması gerekmektedir. Erken yaşlarda yakalanan hastalarda kullanılacak hormonsal tedaviler (doğum kontrol hapları ve progesteron tedavisi) ile kistlerin büyümesi engellenmeye çalışılmaktadır” şeklinde konuştu.

dikkat

Prof. Dr. Turan, “Tüp bebek uygulanan kadınlarda ise farklı iğne protokolleri ile yumurtalar büyütülmekte ve çoğu hastada embryoların dondurulması sonrasında rahim özel olarak hazırlanarak transfer işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu kadınlarda çikolata kistlerine sıklıkla adenomyosis denilen rahimde çatlaklarla karakterize hastalık eşlik edebilmektedir ve bu kadınlarda düşük riski de fazlalaşabilmektedir” dedi.

“Beslenmede antioksidan kullanılmalıdır”

Prof. Dr. Turan sözlerine şunları ekledi:

“Genetiğin de endometriozis hastalığına oluşumunda katkısı vardır ve kız kardeşlerde aynı anda görülebilir. Bu kişilerin beslenmesinde antioksidanların kullanılması ve kahve, çikolata ve hayvansal gıdalardan mümkün olduğunca sakınılması faydalı olacaktır. Yıllık takip yapılıp kadının da yaşı göz önünde bulundurularak doğurganlığı korumaya yönelik önlemler alınabilir.”

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.