Eşek Sütü Sabunu Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Eşek Sütü Sabunu Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

İçeriğinde bulunan vitaminler, mineraller ve amino asitler sayesinde cildin nem dengesini korumasına ve beslenmesine yardımcı olan eşek sütü sabunu faydaları nelerdir, nasıl kullanılır? Bu haberimizde eşek sütü sabunu hakkında tüm merak edilenleri cevaplayacağız. İşte detaylar…

ABONE OL
28 Haziran 2024 16:37
Eşek Sütü Sabunu Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eşek sütü sabunu faydaları doğal bakım rutini oluşturmak isteyenlerin merak konusunda yer alıyor.


Eşek sütü sabunu faydaları

Her zaman daha parlak, daha temiz ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteriz. Bunun için birçok yüz temizleme jeli, tonik, serum, nemlendirici gibi ürünleri deneyimliyoruz.

Bunun yanı sıra her cilde her ürün olumlu sonuç vermediğinden cilt bakımımız için içeriği doğal ürünleri de deniyoruz.


Eşek sütü sabunu faydaları

Son zamanlarda popüler olan ve cilt temizliğinde kullanılan ürünlerden biri de eşek sütü. Bununla birlikte eşek sütü sabunu faydaları sık sorulan sorular arasına girdi. Bizler de eşek sütü sabunu faydalarını ve nasıl kullanıldığını sizler için derledik.


Eşek sütü sabunu faydaları

Öncelikle eşek sütü sabunu nedir onu öğrenelim…

Eşek Sütü Sabunu Nedir?

Eşek sütü sabunu, eşek sütünden elde edilen doğal bir sabun seçeneği olarak biliniyor.  Sabun eşeklerin meme bezlerinden çıkarılan sütten yapılıyor. Yani son derece doğal içeriği ile dikkat çekiyor. Yüzyıllardır ise güzellik ve cilt bakımı için kullanılmayı başarıyor. Eşek sütü de tıpkı insan sütüne benzeyen biyolojik ve kimyasal özelliklere sahip. Bundan dolayı cilt için pek çok fayda sağlıyor. Eşek sütü sabun türü eşek sütüne ek olarak doğal yağlar, mineraller ve vitaminler birleştirilerek zengin bir seviyede üretiliyor. Genelde el yapımı olarak üretilen bu sabunlar, kimyasal içerikler içermeyerek doğal bir cilt bakım ürünü sayılıyor.


Eşek sütü sabunu faydaları

Eşek Sütü Sabunu Özellikleri

 • Eşek Sütü İçeriği: Eşek sütü, vitaminler (A, B1, B2, B6, C, D ve E), mineraller (kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko), proteinler ve yağ asitleri açısından zengindir.
 • Doğal İçerik: Genellikle kimyasal katkı maddeleri içermez, doğal ve organik olarak üretilir.
 • Nemlendirici Özellik: Eşek sütü yüksek oranda nemlendirici özelliklere sahip olup cildin nem dengesini korur.

Eşek sütü sabunu faydaları

Eşek Sütü Sabunu Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Eşek sütü sabunu cilt ve saç bakımında sıklıkla tercih edilir. Nemlendirme, canlandırma ve temizleme özellikleri mevcuttur. Eşek sütü sabunu faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Eşek sütünün ciltteki belirtileri üzerine etkilerinden dolayı cilt bakım ürünlerinde tercih edilir. Yaşlanma ile birlikte oluşan ince çizgi ve kırışıklık oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. Ciltte hücre oluşumunu hızlandırarak daha genç ve dolgun bir cilt görünümü sağlamaya yardımcıdır.
 • İçerisindeki A, B, C ve E vitaminleri sayesinde cildi besler. Daha sağlıklı ve parlak bir cilt oluşturmaya yardım eder.
 • Eşek sütü sabunu cildi nemlendirmek için kullanılabilir. Egzama, sedef gibi kuruluğa sebep olan cilt hastalıklarında temizlik aşaması için tercih edilebilir.
 • İçerisinde barındırdığı omega 3 ve omega 6 sayesinde antioksidan etki gösterir. Bu sayede cildi dış etkenlerden koruyan cilt bariyerini güçlendirmeye katkı sağlar.
 • Ölü derinin cilt yüzeyinden uzaklaştırılmasına yardımcıdır. Yeni hücrelerinin oluşum sürecini hızlandırıcı etki gösterebilir.
 • Yaraların enfeksiyon kapmasını önlemeye daha hızlı şekilde iyileşmesine katkı sağlar.
 • Cilt lekeleri ve kararmaların görünümünü hafifletmek için tercih edilir. Renk tonunun eşitlenmesine yardımcı olur.
 • Saç ve saç derisi temizliğinde fazla yağ ve kirden kurtulmak için kullanılabilir. Daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmaya yardımcı olur.

Eşek sütü sabunu faydaları

Eşek Sütü Sabunu Nasıl Kullanılır?

Eşek sütü sabunu faydaları cilt, yüz ve saçlar için kullanılabilir. Yüz için kullanılmak istendiğinde yüz, bir miktar ıslatılarak sabunla köpürtülür. Masajla köpürtülerek cilde uygulanır ve 3-5 dakika yüzde bekletilir. Süre sonunda bol su ile durulanır.


Eşek sütü sabunu faydaları

Bundan sonra tonik ve nemlendirme basamaklarına geçilebilir. Günde 3 defaya kadar kullanılabilir, ancak uzmanlar yüzün cilt bakım rutininde sadece akşamları bir ürün yardımıyla temizlenmesini önermektedir. Eşek sütü sabununun diğer tüm sabunlar gibi gözle teması önlenmelidir. Sabunun uygulanacağı kısımda tahriş olmuş deri ve açık yara olmadığına dikkat edilmelidir.


Eşek sütü sabunu faydaları

Vücut için kullanılmak istendiğinde duş jeli yerine duş sırasında kullanılabilir. Vücutta akne bulunan bölgelere uygulandıktan sonra 5-6 dakika boyunca durulanmadan beklenmesi etkisini arttırabilir.


Eşek sütü sabunu faydaları

İlk kez kullanacak kişilerde alerji gelişme riskine karşı vücudun bir bölümüne sürülerek yama testi yapılması uygun olacaktır. Saçlar için kullanıldığında normal zamanlarda şampuan kullanan biri için kullanımı zor olabilir. Bu sebeple önce eşek sütü sabunu ile birkaç yıkama yapıldıktan sonra son yıkamalar şampuan ile yapılarak saçın alışması sağlanabilir.


Eşek sütü sabunu faydaları

Eşek Sütü Sabunu Sivilcelere İyi Gelir mi?

Eşek sütü sabunu faydaları sivilce sorununa karşı etkili bir çözüm alternatifi sağlar.

 • Antibakteriyel özelliği sayesinde sivilce oluşumunun önüne geçebilen eşek sütü sabunu sivilce izlerinin onarılmasına da katkı sunar.
 • Cildi besleyerek onaran ve hatalı bölgelerin kendini yenilemesine yardımcı olan eşek sütü sabununun yanı sıra eşek sütü kremi ve eşek sütü maskesi gibi ürünler de sivilcelere karşı etkili biçimde kullanılabilir.
 • Eşek sütü sabunu düzenli kullanımda peeling etkisi gösterir ve cilt gözeneklerinin tamamen temizlenmesine yardımcı olur.
 • Cildin pürüzsüz hale gelmesinde ve daha parlak görünmesinde de etkilidir.

Eşek sütü sabunu faydaları

Eşek Sütü Sabunu Saça Faydaları Nelerdir?

Eşek sütü sabunu faydaları sadece cilt üzerinde değil saçlar üzerinde de olumlu etkilere sahiptir.

 • Saç yıkamada gönül rahatlığıyla ve istenen sıklıkta kullanılabilen eşek sütü sabunu, düzenli kullanıldığında saçların çok daha güzel bir görünüme kavuşmasını sağlar.
 • Düzenli olarak eşek sütü sabunu ile yıkanan saçlar hacim kazanır ve bakımlı bir görüntü oluşturur. Saç dökülmelerini azaltan sabun, saç derisinin kabarmasını ve kepek oluşumunu önleyici etkiye sahiptir.
 • Eşek sütü sabunu saç derisinde görülen kaşıntıların önüne geçer, alerjik reaksiyonları önler ve bakterileri ortadan kaldırır.
 • Saçkıran tedavisi sırasında yardımcı bir rol oynayabilir.

Eşek sütü sabunu faydaları

Eşek Sütü Sabunu Haram Mı?

 • İslam dininde eşek sütü kullanımı Hadis-i Şerif ile yasaklanmış, haram kılınmıştır. Pek çok sahih hadiste eşek etinin haram olduğu açıkça belirtilir. İslam Fıkıhı uyarınca eti haram olan hayvanların, sütü de haram sayılır.
 • Kimi İslam alimleri eşek sütünü mekruh saymış, az sayıdaki bazı alimler helal olarak görmüş olsa da, ekseriyetle haram hükmü geçerli sayılmıştır. Haram kuralı sütün içilmesi yanında krem, sabun gibi ürünlerle kullanımı için de geçerlidir.
 • Ancak kolaylıklar dini olan İslam’da tedavi amaçlı kullanımlar ayrı tutulur. Alanında uzman ve Müslüman bir hekimin tavsiye etmesiyle eşek sütü sabunu tedavi amaçlı olarak kullanılabilir.
 • Eşek sütü sabunu sedef hastalığı, egzama gibi durumlarda doktor tavsiyesiyle rahatlıkla kullanılabilir. Dinen caiz olan kullanım, zorunlu hallerde tedavi amaçlı olarak ihtiyaç miktarı kadar kullanılmasıdır.
 • Yaban eşeğinin eti ve sütü ise helaldir; ancak buna ulaşmak günümüz şartlarında pek mümkün değildir.

Eşek sütü sabunu faydaları

Eşek Sütü Sabunu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Eşek sütü sabunu zararları var mıdır?

Eşek sütü sabunu zararları açısından araştırıldığında cilt için bilinen bir zararı yoktur. Ancak herhangi bir alerji durumunda doktora başvurmanızda fayda bulunur.

Eşek sütü sabunu akne tedavisinde etkili midir?

Eşek sabunu mevcut aknelerin tedavisinde destekleyici olarak oldukça etkilidir. Ayrıca düzenli kullanım yeni akne oluşumlarının engellenmesinde vücudu destekler.


Eşek sütü sabunu faydaları

Eşek sütü sabunu sedef hastalığına iyi gelir mi?

Eşek sütü sabunu ciddi bir cilt hastalığı olan sedef hastalığının tedavisinde katkı verir.

Eşek sütü sabunu hangi cilt tipleri için uygundur?

Bu sabun hassas ciltler de dahil olmak üzere tüm cilt tipleri için uygundur.


Eşek sütü sabunu faydaları

Eşek sütü sabunu cildi beyazlatır mı?

Eşek sabununun peeling etkisi olduğu için kararma şeklindeki cilt sorunlarını gidermede kullanabilirsiniz.

Eşek sütü sabunu ne kadar süre kullanılmalı?

Eşek sütü sabunu kullananlar eğer herhangi bir alerjik reaksiyon ile karşılaşmıyorsa ne kadar istiyorsa o kadar süre kullanabilir.


Eşek sütü sabunu faydaları

Eşek sütü sabunu günde kaç defa kullanılmalı?

Sabunun kullanımı için bir sınır yoktur. Kullandığınız alana göre günde 3 kez uygulayabilirsiniz.

  En az 10 karakter gerekli

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.