Grafiker Maaşları 2024! Nasıl Olunur? Grafik Tasarımcı Ne İş Yapar?

Grafiker Maaşları 2024! Nasıl Olunur? Grafik Tasarımcı Ne İş Yapar?

ABONE OL
29 Mart 2024 14:47
Grafiker Maaşları 2024! Nasıl Olunur? Grafik Tasarımcı Ne İş Yapar?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Grafik tasarımcılığı yetenek gerektiren ve popüler bir meslektir. Dünya genelinde oldukça fazla tercih edilen bir meslek olan grafik tasarımcılığı ülkemizde de gün geçtikçe daha fazla tercih edilmekte ve mezun vermektedir.

Bu mesleği icra etmek isteyenlerin birçok çalışma alanına sahip olduğunu biliyoruz. Fakat grafiker olmak isteyenlerin merak ettiği birkaç nokta vardır. 

Grafiker olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konu maaş konusudur. Peki, grafiker maaşları ne kadardır, 2024 yılında ne kadar artış yaşadı? İlgilenenler için detaylar haberimizde…

grafiker maaşları

Grafik Tasarım Ne Kadar Maaş Alır?

Grafiker maaşları 2024 yılı itibari ile yapılan zamlarla beraber belli bir atış yaşamıştır. Birçok çalışma alanına sahip olan grafikerler Türkiye’de çeşitli devlet kurumlarında veya özel kurumlarda çalışma fırsatı bulabilir. 

Grafik tasarımcı olmak için yaratıcı ve estetik bir bakış açısına sahip olmak gerekir. Grafik tasarımcılığı, metin, resim, illüstrasyon, fotoğraf ve grafik gibi unsurları bir araya getirerek görsel olarak çekici ve etkili iletişim araçları oluşturmak gibi becerileri kapsar.

Bu yeteneklere sahip olanların grafiker olduktan sonra, maaşlarının birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstereceğini bilmesi gerekir. 

Buna göre güncel grafiker maaşları aşağıdaki gibidir:

KIDEMMAAŞ
En Düşük Grafiker Maaşları 21.000 TL
Ortalama Grafiker Maaşları26.300 TL
En Yüksek Grafiker Maaşları65.000 TL
 • En düşük olarak belirlenen grafiker maaşları 2024 yılında 21. 000 TL’dir.
 • Grafiker maaşları 2024 yılı itibariyle ortalama olarak 26. 300 TL olmuştur.
 • En yüksek grafiker maaşları ise 65. 000 TL olarak belirlenmiştir.

Grafikerler, eğitim süresi veya görev yerine göre farklı maaş alırlar. Buna göre detaylı bir şekilde grafiker maaşlarını ele aldık…

grafiker maaşları

Grafik Tasarım Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Grafik tasarım uzmanı ve grafik tasarımcısı arasındaki farklar, genellikle eğitim düzeyi, deneyim ve uzmanlık alanlarında kendini gösterir. Buna göre de maaş aralığı oldukça fazla açılır. 

Buna göre güncel grafik tasarım uzmanı maaşları aşağıdaki gibidir:

KIDEMMAAŞ
En Düşük Grafik Tasarım Uzmanı Maaşı 37.300 TL
Ortalama Grafik Tasarım Uzmanı Maaşı47.600 TL
En Yüksek Grafik Tasarım Uzmanı Maaşı69.800 TL
 • En düşük olarak belirlenen grafik tasarım uzmanı maaşı 2024 yılında 37. 300 TL’dir.
 • Grafik tasarım uzmanı maaşları 2024 yılı itibariyle ortalama olarak 47. 600 TL olmuştur.
 • En yüksek grafik tasarım uzmanı maaşı ise 69. 800 TL olarak belirlenmiştir.
grafiker maaşları

Devlette Grafiker Maaşları Ne Kadar?

KPSS sınavı ile devlette de çalışabilme fırsatı bulabilen grafikerler özel sektörde veya freelance çalışma şekline göre daha farklı bir maaş aralığına sahip olurlar. 

Buna göre devlette grafiker maaşları aşağıdaki gibidir:

 • Grafiker maaşları devlette 2024 yılı itibariyle en düşük 33. 500 TL civarındadır.
 • Devlette grafiker maaşları en yüksek ise 36.000 TL olarak belirlenmiştir.

Üniversitedeki eğitim süresine göre de grafiker maaşları değişkenlik göstermektedir. 2 yıllık ve 4 yıllık olmak üzere iki farklı şekilde eğitim alabilen grafik tasarımcılar buna göre görev alırlar. 

Eğitim düzeyine göre grafiker maaşları aşağıdaki gibidir:

 • 2 yıllık grafik tasarım maaşları en düşük 17.000 TL iken en yüksek 25.000 TL olarak ödenmektedir.
 • 4 yıllık grafik tasarım bölümü maaşları ise en düşük 20.000 TL’dir. En yüksek 4 yıllık grafik tasarımcısı maaşı da 30.000 TL’dir.

Yurt Dışında Grafik Tasarım Maaşları Ne Kadardır?

Ülkemizde olduğu gibi yurt dışında da grafikerlik oldukça popüler bir meslektir. Grafik tasarım maaş olarak yurt dışında yaşanılan yere göre değişkenlik gösterebilir. 

Buna göre yurt dışında grafik tasarım maaşları aşağıdaki gibidir:

KIDEMMAAŞ
Yurt Dışında En Düşük Grafik Tasarım Maaşı 3,791 Dolar
Yurt Dışında Ortalama Grafik Tasarım Maaşı3,977 Dolar
Yurt Dışında En Yüksek Grafik Tasarım Maaşı5, 392 Dolar
 • Yurt dışında en düşük olarak belirlenen grafik tasarım uzmanı maaşı 2024 yılında 3,791 Dolardır.
 • Yurt dışında grafik tasarım maaşları 2024 yılı itibariyle ortalama olarak 3,977 Dolardır.
 • En yüksek grafik tasarım uzmanı maaşı ise yurt dışında 5,392 Dolar olarak belirlenmiştir.

Grafiker maaşlarını detaylı bir şekilde ele aldık şimdi bu meslek dalı ile ilgili merak edilen diğer konulara değinelim…

grafiker maaşları

Grafiker Nedir?

Son dönemlerin en popüler meslekleri arasında yer alan grafikerlik her anlamda ilgi çeken bir meslek dalıdır. Peki, grafik tasarımcısı da denilen grafiker nedir?

Grafiker, görsel iletişim araçlarını kullanarak tasarım yapma yeteneğine sahip kişidir. Grafikerler genellikle bilgisayar tabanlı grafik tasarım yazılımları kullanarak logo, afiş, broşür, web sitesi tasarımı, reklam materyalleri gibi çeşitli görsel projeler üzerinde çalışırlar. 

Tasarım becerileri, estetik anlayışı ve teknik bilgi grafikerlerin işlerini başarıyla yapmalarına yardımcı olur. Görsel iletişim yoluyla mesajları iletme ve fikirleri somutlaştırma sanatıyla ilgilenen kişiler olan grafikerler renk, tipografi, kompozisyon ve görsel hiyerarşi gibi alanlarda yüksek bilgiye sahip olmalıdırlar. 

grafiker maaşları

Grafiker Ne İş Yapar?

Grafikerler, renklerin psikolojisini ve görsel etkilerini kullanarak mesajın etkisini artırmanın yanı sıra yazı tiplerinin ve yazıların görsel estetiğini ve okunabilirliğini optimize etmek de görevlidirler. Bunların dışında, görsel öğeleri dengeli ve uyumlu bir şekilde düzenlemek görevleri arasında yer alır.

En önemlisi grafikerlerin, harfler yerine görsel dil aracılığıyla bir hikaye veya mesaj anlatmak temel görevleridir. Son olarak, görsel hiyerarşiye önem vererek insanların dikkatini önemli bilgilere yönlendirmelidirler.

Reklamcılık, yayıncılık ve dijital tasarım alanında çalışma fırsatı bulabilirler. Bu alanlarda yerine getirdikleri görevler ise aşağıdaki gibidir:

 • Ürün ve hizmetlerin tanıtımını yapmak için afiş, logo, kartvizit, broşür, katalog, web sitesi gibi görsel materyaller tasarlamak.
 • Kitap kapakları, dergi ve gazete tasarımları, illüstrasyonlar gibi yayıncılık alanında görsel çözümler üretmek.
 • Web siteleri, mobil uygulamalar, sosyal medya görselleri gibi dijital platformlar için tasarımlar oluşturmak.

  En az 10 karakter gerekli

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.