Emekliye zamda yeni formül | Konuşulan rakam ortaya çıktı

Emekliye zamda yeni formül | Konuşulan rakam ortaya çıktı

ABONE OL
15 Şubat 2024 10:50
Emekliye zamda yeni formül | Konuşulan rakam ortaya çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emekliye zamda yeni formül. Emekliler, hükümetten gelecek açıklamayı büyük bir merakla bekliyorlar. SGK Uzmanı İsa Karakaş, emeklileri memnun edecek haberi paylaştı. Masada birçok çözüm önerisi bulunuyor. İşte kulislere yansıyan o rakam…

emekli

Çalışma ve emeklilik hayatına ilişkin alınan kararlar ardı ardına uygulanırken, şimdi emekliler için ikramiyelerin artırılması yolunda çalışmalar başlatıldı.

Emeklilerin gündeminde seyyanen zam ve bayram ikramiyesi bulunuyor. 14 milyondan fazla emekli, hükümetin açıklamasını bekliyor.

SGK Uzmanı İsa Karakaş, TGRT Haber ekranlarında TGRT Ankara Haber Müdürü Ahmet Sözcan’ın sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2024’ü emekliler yılı ilan etmişti. Milyonlarca emekli, seyyanen zam beklentisi içine girdi. Kulislere sızan rakamlar, yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor.

emekli

EKİM PLANI GÜNDEMDE

Konuyla ilgili konuşan İsa Karakaş, şunları dile getirdi:  “Emekli maaşları, açlık sınırının oldukça altında kaldı. 15 bin TL’yi aşan sınırların altında.

Ankara’daki kaynaklara göre hükümetin elindeki senaryolar şu şekilde: Ekim planı dediğimiz şey. Temmuz ayında, emeklilere kamu işçilerine zam yapıldı. Memurlara ise asgari ücrete oldukça yüksek bir zam yapıldı.

Temmuzda, maalesef en düşük alanlar yüzde 25’te kaldı. Emeklilerle ilgili Sayın Cumhurbaşkanı’nın talimatı var. Cumhurbaşkanı’nın Başkan Yardımcısı Sayın Yılmaz’ın başkanlığında bir toplantı yapıldı ve sonuç ne oldu? 5.000 TL’lik bir ikramiye çıktı. Evet.

emekli

5 BİN TL’YE YÜKSELİTME GÜNDEMDE

Şu anda hükümet, Ekim planını gündeme getiriyor. Dolayısıyla Ramazan Bayramı ikramiyesinden başlayarak, 10 Nisan’da bayramın ilk günü olduğunu göz önünde bulundurarak, 31 Mart’tan önce şu anda 2.000 TL olan ikramiyenin en az 5.000 TL’ye çıkarılması gündemde.”

KARAR AŞAMASINDA SEYYANEN ZAM

Karakaş, seçim sürecine girildiğini belirterek şunları ekledi: “Eğer kritik bir sürece girilirse, bu 5.000 TL’lik rakamın 10.000 TL’ye kadar çıkabileceğini söyleyebilirim. Ve en önemlisi ne? Hükümetin elindeki en büyük koz nedir? Seyyanen zam kozu burada önemli. Emekliler, bize söz verildiğini söylüyorlar.

emekli

Temmuz ayında özellikle memur emeklileri, haklı olarak, geriye dönük olarak 12 bin TL alacaklarını belirtiyorlar. Elbette verilen sözlerin yerine getirilmesi gerekir. Ancak, gerçekçi olmak önemlidir. Nasıl mı gerçekçi olmak gerekir?

Şu anda ekonomik durum net. Bir program yürütülüyor. O 8.000 TL – 12.000 TL rakamı mümkün değil zaten. Şu anda konuşulan rakam ne zaman göreceğiz? Seyyanen zam rakamı, en az 4 bin TL civarı veya 5 bin TL civarı olabilir, tüm emeklileri kapsayacak şekilde düşünülüyor.”

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.