Uzmanından menopoz uyarısı | Menopoz dönemi 45-50 yaşlarında başlayabilir

Uzmanından menopoz uyarısı | Menopoz dönemi 45-50 yaşlarında başlayabilir

ABONE OL
28 Şubat 2024 14:12
Uzmanından menopoz uyarısı | Menopoz dönemi 45-50 yaşlarında başlayabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzmanından menopoz uyarısı. VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nagihan Yılmaz, menopoz hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Perimenopoz döneminde birçok kadının adetinin düzensizleştiğini ya da ağırlaştığını vurgulayan Yılmaz, “Bazı kadınlar daha önce yaşamadıkları duygusal ve fiziksel problemlerle karşılaşabilir.

Eğer 12 ay boyunca adet görmediyseniz, geriye bakıp menopoz geçirdiğinizi (son adetinizin olduğunu) söyleyebilirsiniz. Bazı kadınlarda doğal nedenlerden ya da hastalık veya çeşitli tedavilerden dolayı bu süreç daha erken yaşanabilir” diye konuştu.

uzman

Yumurtalıkların azalan işlevi ve hormonal değişimler

Menopoza yol açan faktörler arasında östrojen seviyelerinin değişmesi başta olmak üzere, hormon seviyelerinin değişmesinin yer aldığını söyleyen Yılmaz, “Kadınlar yaşlandıkça yumurtalıklar daha az yumurta üretir, östrojen seviyeleri dalgalanır ve daha sonra kademeli olarak azalır.

Bu da menopoz belirtilerine yol açar. Bu süreç tabii ki bir günde gerçekleşmez. Östrojen seviyesinin düşmesi birkaç yıl sürebilir ve hormon azaldığında düşük seviyede kalır, bu da vücutta çeşitli değişikliklere neden olur. Yumurtalıklar tamamen yumurta üretmeyi bıraktığında hamilelik artık mümkün olmaz ve bu noktada menopoz gerçekleşir” ifadelerine yer verdi.

“Her kadını farklı şekilde etkiler”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nagihan Yılmaz, menopoz ve menopoz öncesindeki sürecin her kadını farklı şekilde etkileyebildiğine dikkat çekerek, “Östrojen seviyesinin düşmesi beyne, adetlere, cilde, kaslara ve ruh haline etki edebilir.

Bu süreçte birçok farklı belirti yaşanabilir ve hangi belirtinin ne zaman görüleceği kişiden kişiye değişir” şeklinde konuştu.

uzman

“Gece terlemesi menopozdaki kadınların yüzde 75’inde görülüyor”

Menopozda görülebilen belirtilerin ağır veya düzensiz kanamalar, sıcak basması, gece terlemeleri, kötü ruh hali, vajinal kuruluk, idrar yolu problemleri olduğunu söyleyen VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nagihan Yılmaz, şu ifadelere yer verdi:

“Eklem ağrısı, kuru cilt, beyin sisi olarak adlandırılan hafıza problemleri ve odaklanma zorluğu da sıkça bahsedilen diğer belirtiler arasındadır.

Kadınların yaklaşık yüzde 75’inde bir ya da birkaç belirti görülürken, menopoza giren kadınların dörtte biri şiddetli belirtiler yaşadığını ifade eder. Bu belirtiler 7 yıla kadar sürebilir ve kadınların üçte biri şikayetlerinin daha uzun sürdüğünü belirtir.

Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, adet dönemlerinizin menopozu girdiğinizi anlamayı zorlaştırabileceğini unutmayın.”

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.