Malatya Yoncalı barajında çalışmalar | Yoncalı Barajı tünelinde ışığa 1 kilometre kaldı
  • Sektör Gazetesi
  • Genel
  • Malatya Yoncalı barajında çalışmalar | Yoncalı Barajı tünelinde ışığa 1 kilometre kaldı

Malatya Yoncalı barajında çalışmalar | Yoncalı Barajı tünelinde ışığa 1 kilometre kaldı

ABONE OL
26 Şubat 2024 10:46
Malatya Yoncalı barajında çalışmalar | Yoncalı Barajı tünelinde ışığa 1 kilometre kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Malatya Yoncalı barajında çalışmalar. Malatya tarımı için büyük öneme sahip Yoncalı Barajı’nın inşaatı tamamlanırken iletim tünelinin tamamlanmasının ardından su tutmaya başlanılacak.

malatya yoncalı

18 Aralık 2023 tarihinde yapılan Sulama şebekesi ihalesinin ardından ise Yoncalı Sulaması İsale tünelinde TBM ile kazı çalışmalarında sona doğru gelindi.

Yoncalı Sulaması kapsamında yapımı devam eden 9 bin 62 metre uzunluğunda ve 4,5 metre iç çapında olan tünelde sona doğru gelindiğini ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, ‘TBM ile tünel açmada 8.000 metre ilerleme sağlanmış olup tünelde ışığın görünmesine yaklaşık 1 km kaldı ” dedi.

malatya yoncalı

Malatyalı üreticilere yılda 698 milyon lira ek gelir

Genel Müdür Mehmet Akif Balta, projeyle ilgili verdiği son bilgilerde temelden 98 metre yüksekliğinde olan Yoncalı Barajı’nın 114 milyon m su biriktirme hacminde ve 2,25 milyon m gövde dolgu hacmine sahip olduğunu söyledi.

Malatya Yoncalı Barajı’nın diğer bileşenlerinin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarladaki verimin artacağını hem de yörede ürün çeşitliliğinin sağlanacağını dile getiren Balta, projenin tamamlanması ile birlikte bölgede tarımsal istihdama katkı sağlanacağını kaydetti.

malatya yoncalı

Yapılacak sulu tarım ile 174 bin 650 dekar tarım arazisinin sulanacağını dile getiren Genel Müdürü Balta, 2024 yılı birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 698 Milyon TL gelir artışı ayrıca 17 bin 409 kişiye ise tarımsal istihdam sağlanmasının da hedeflendiğini ifade etti.

DSİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Yoncalı Sulamasının tamamlanması ile projeden faydalanacak yerleşim birimlerinin ise şunlar olduğu açıklandı.

malatya yoncalı

“Akören, Alhasuşağı, Armutlu, Asmaca, Aşağısülmenli, Bozan, Çavuş, Çevreli, Ermişli, Eymir, Gökağaç, Gümüşlü, Güngören, İsaköy, Karahöyük, Kızık, Kömürlük, Kuyudere, Morhamam, Tarlacık, Tatkınık, Yeniköy ve Yukarısürmenli”

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.