Kök hücre tedavisinde sevindirici haber! | Tedavi birçok alanda

Kök hücre tedavisinde sevindirici haber! | Tedavi birçok alanda

ABONE OL
26 Mart 2024 11:59
Kök hücre tedavisinde sevindirici haber! | Tedavi birçok alanda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kök hücre tedavisinde sevindirici haber! Kök hücrelerin, differansiye olmamış (farklılaşmamış), kendini yenileyebilen ve eklem kıkırdağı ve bağ dokuya dönüşebilme yeteneği olan hücreler olduğunu söyleyen Medicana Bahçelievler Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uzm. Dr. Tuğba Erbilir, vücutta en fazla yağ dokuda ve kemik iliğinde bulunduğunu ifade etti.

kök hücre

Yapılan farklı çalışmalarda; kemik iliği ve yağ dokuda benzer oranda, hatta yağ dokuda daha fazla sayıda kök hücre olduğunun da saptandığını söyleyen Uzm. Dr. Tuğba Erbilir, en sık karın veya uyluk bölgesinden yağ doku elde edildiğini kandan ise kök hücre elde edilemeyeceğini aktardı.

Kök hücreler, iyileştirme fonksiyonu olan hücrelerdir

Bu hücrelerin özellikle diz, ayak bileği, kalça eklem kireçlenmelerinde, tendon ve bağ yaralanmaları tedavisinde olumlu sonuçlar verdiğini söyleyen Uzm. Dr. Tuğba Erbilir Çelebi, kök hücre tedavisiyle ilgili detaylı bilgilendirmelerde bulundu.

kök hücre

Tuğba Erbilir Çelebi, “Karın ya da uyluk bölgesinden 30-50 cc yağ doku lipoaspirasyon ile elde edilir. İşlem genel anestezi gerektirmez. Steril şartlarda ve lokal anesteziyle işlem uygulanır. Lipoaspirasyon ile alınan doku, özel filtrasyon işlemlerinden geçirilerek yağ doku (adipozitler) uzaklaştırılır.

Geriye mezenkimal kök hücrelerinin de bulunduğu, büyüme faktörleri yönünden zengin, yağ hücresi öncü hücreleri perisit, lenfosit, düz kas hücreleri, makrofajlar ve endotel hücrelerden zengin bir sıvı kalır. Bu sıvıya stromal vasküler fraksiyon (SVF) denilir.

kök hücre

SVF şeklindeki kök hücre uygulaması; hücresel yenilenme, doku çatısı oluşumu, yeni damar oluşumu ve bağışıklık sistemi hücrelerinin ortama çağırılmasıyla doku fonksiyonlarını normale getirir” dedi.

İşlem sonrası 2-3 gün dinlenmek şart

Yapılan işlemlerden sonraki süreci de anlatan Tuğba Erbilir Çelebi, “Vücuda kendi kök hücreleriyle yapılan dize yönelik kök hücre tedavisi, herhangi bir yan etki olmaksızın diz ağrısını azaltırken, hareket kabiliyetini ve kıkırdak kalitesini önemli ölçüde artırır.

kök hücre

Tedavi işlemi sonrasında 2-3 gün istirahat önerilir. Yağ dokunun alındığı bölge kapatılarak 2-3 gün suyla temas etmemesi önerilir. Kök hücre tedavisi tek seans olarak uygulanır. Asıl etkisi 2 ya 3’üncü ayda başlar. Hastanın durumuna göre, 3 yıldan 5 yıla kadar iyilik hali beklenir.

kök hücre

Tamamen kişinin kendi dokusundan elde edildiği için alerji riski yoktur. İşlem sonrası ilk 10 gün eklemde ağrı olabilir. 10 günden sonra ağrı azalmaya başlar” diyerek sözlerini tamamladı.

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.