Bordo Bereli Maaşı 2024: Ne Kadar? Rütbelere Göre…

Bordo Bereli Maaşı 2024: Ne Kadar? Rütbelere Göre…

2024 yılında Bordo bereli maaşı ne kadar olduğunu merak edenler için araştırdık. Bordo bereli maaşları rütbeye göre değişebilir, işte detaylar...

ABONE OL
4 Haziran 2024 17:25
Bordo Bereli Maaşı 2024: Ne Kadar? Rütbelere Göre…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bordo bere, Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından resmi olarak kullanılan bir askeri sınıftır. Subay, astsubay, uzman erbaş ve erler olmak üzere pek çok rütbede bordo bereli asker bulunmaktadır. Bordo bereli maaşı 2024 yılında diğer rütbelere ve askerlere kıyasla çok daha yüksek maaş almaktadır. Bordo bereli maaşları ne kadar oldu? Rütbelere göre açıklıyoruz…

Bordo bereli asker maaşları, diğer erlere kıyasla daha yüksektir ancak günümüzde düşük miktardadır. Özel Kuvvetler bordo bereli maaşı ise ilgili komutanlığa bağlı olarak görev yapan subay, astsubay, uzman erbaş rütbeleri arasında değişiklik göstermektedir. Bordo bereli subay maaşları ne kadar sorusunun yanıtı ise rütbelere göre değişiklik gösteriyor. İşte güncel detaylar…

Bordo Bereli Asker Nedir?

bordo bereli maaşı

Bordo bereli askerler, Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev yapan özel bir askeri birlik olarak subay, astsubay, uzman erbaş ve erler arasından sadece nitelikli kişilerin oluşturduğu bir sınıftır. Bordo bereli maaşı yeni dönemde diğer askeri personellere göre daha yüksektir. Özellikle komando, doğu ya da terör tazminatı gibi ek ödeneklerle ciddi oranda maaş alabilmektedir.

Bordo bereli maaşları 2024 yılında TSK personelleri mevzuatına göre belirlenmektedir. Bordo bereli olmak için ise yine Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın kendi yönergelerinin takip edilmesi gerekmektedir. Bordo bereli maaşı ne kadar oldu? İşte yanıtı…

Bordo Bereli Maaşı 2024: Özel Kuvvetler Rütbeleri – Asker

bordo bereli maaşı

Bordo bereli askeri personeller, Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı olarak yüzbaşı, üsteğmen, teğmen gibi subay rütbeleri ya da astsubay – uzman erbaşlar arasından seçilmektedir. Ayrıca üstün performans özellikleri sergileyen erler de ilgili komutanlığa bağlı olarak askerlik hizmetini yerini getirebilmektedir.

Bordo bereli maaşı 2024’te rütbelere göre zamlı haliyle aşağıdaki gibidir:

Bordo Bereli Asker Maaşları350 TL – 500 TL
Bordo Bereli Subay Maaşları (Üsteğmen)52.500 TL – 62.500 TL
Bordo Bereli Yüzbaşı Maaşı55.000 TL – 65.000 TL
Özel Kuvvetler Bordo Bereli Maaşı50.000 TL – 75.000 TL

NOT: Bordo bereli olarak askerlik hizmetini yerine getiren kişilerin ve subay, astsubay, uzman erbaş rütbeli personellerin maaşı, görev yapılan bölge, tazminatlar ve diğer yan haklara göre değişiklik gösterebilecektir.

Bordo bereli maaşları için rütbelere göre farklılıklar söz konusudur. Bununla birlikte yüzbaşı, üsteğmen ve normal er maaşlarına kıyaslandığında, diğer personellere göre daha yüksek maaş alınmaktadır. İşte maaşların detayları…

İlginizi Çekebilir: Belediye Otobüs Şoförü Maaşı

1- Bordo Bereli Asker Maaşları

bordo bereli maaşı

Bordo bereli asker olmak isteyen kişiler, başvuru aşamasında bu yönde beyanda bulunmak için ilgili kutucuğu işaretleyebilir, değerlendirmeye alınabilirler. Bu kişiler başarı göstermeleri halinde ÖKK’na bağlı olarak bordo bereli olarak askerlik hizmetini yerine getirebiliyorlar. Bordo bereli maaşı 2024 yılında normal er maaşlarına kıyasla daha yüksektir.

Bordo bereli asker maaşları yeni dönemde aşağıdaki gibidir:

 • Bordo bereli askerler, askerlik hizmetini yerine getiren vatandaşın kişisel özellikleri ve performansına göre değişmekle birlikte ortalama olarak 350 TL – 500 TL arasındadır.

2- Bordo Bereli Subay Maaşları

Bordo bereli olarak hizmet veren personellerin birçoğu subay rütbelerine sahiptir. Üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı ve daha birçok subay rütbesini, Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı olarak taşıyabilir, bu yönde hizmet gösterebilirsiniz. Bordo bereli subay maaşları, diğer subay personellerine göre daha fazladır.

Bordo bereli maaşı 2024 yılında subay rütbelerine göre şu şekildedir:

 • Bordo Bereli Teğmen Maaşı: 50.000 TL – 60.000 TL
 • Bordo Bereli Üsteğmen Maaşı: 52.500 TL – 62.500 TL
 • Bordo Bereli Yüzbaşı Maaşları: 55.000 TL – 65.000 TL
 • Bordo Bereli Yarbay Maaşı: 57.500 TL – 67.500 TL
 • Bordo Bereli Binbaşı Maaşı: 60.000 TL – 70.000 TL

3- Özel Kuvvetler Bordo Bereli Maaşları

bordo bereli maaşı

Bordo bereli maaşı 2024 yılında Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı olarak görev yapan askeri personellerin yan hakları ve rütbelerine göre belirlenmektedir. İlgili birimde subaylar, astsubaylar ve uzman erbaşlar, rütbelere göre görev alabilmektedir. Bordo bereli maaşları subaylar için en yüksek, uzman erbaşlar için en düşük seviyededir.

Özel Kuvvetler bordo bereli maaşı 2024 yılında rütbelere kıyasla şu şekildedir:

 • Bordo Bereli Uzman Erbaş Maaşı: 40.000 TL – 50.000 TL
 • Bordo Bereli Astsubay Maaşları: 45.000 TL – 55.000 TL
 • Bordo Bereli Subay Maaşları: 50.000 TL – 75.000 TL

Bordo bereliler ne kadar maaş alıyor sorusunu detaylı bir şekilde yanıtladık. Yukarıda da açıkladığımız üzere ilgili maaşlar, görev yapan personelin görev aldığı yer, mevcut rütbe, hizmet yılı,, mevzuattaki yan hakları, eş durumu, çocuk sayısı, tazminatlar gibi birtakım faktörlere göre değişmektedir. Bu nedenle ilgili personelin özel durumlarına göre maaş hesaplaması yapmak gerekmektedir.

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Kimler Olabilir?

Bordo bereli maaşına dair güncel bilgileri aktardıktan sonra ilgili askeri sınıfa nasıl dahil olunabileceğini açıklamak istiyoruz. Bu konuda en çok sorulan “bordo bereli nasıl olunur” sorusunu yanıtladık:

bordo bereli maaşı
 • Bordo bereli olarak rütbeli askeri personel olmak isteyen kişiler 27 yaşından gün almamış olması gerekir.
 • Erbaş olarak askerlik hizmetini yerine getirenler ya da kısa dönem askerlik yapanlar, bordo bereli olmak için başvuramazlar.
 • Rütbeli askerler için KPSS P3, P93, P94 puan türlerinden ilgili baraj puanının üzerinde puana sahip olunması gerekir.
 • Lisansüstü eğitim alanlar ise 32 yaşından gün almamış olmalıdır.
 • Subay rütbeleri için lisans, astsubay rütbeleri için önlisans, uzman çavuş rütbesi için lise, uzman onbaşı rütbesi için ilkokul mezuniyet şartı vardır.
 • Bordo bereli boy ve kilo sınırı için genellikle TSK Sağlık Yönetmeliğindeki ilgili çizelge esas alınmaktadır.
 • Gönüllü olarak bordo bereli olmak isteyen askerler, başvuru esnasında formu doldururken ilgili alanı işaretlemeli, askerlik hizmetini hali hazırda yerine getirenler ise bağlı olduğu komutana bu isteğini belirtmelidir.

Bordo bereli maaşı hakkında merak ettiklerinizi yorumlar aracılığıyla sorabilir, deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşarak diğer okuyucularımızın bilgilenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

  En az 10 karakter gerekli

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.