Keten tohumu faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmeli? Cilde faydaları nelerdir?

Keten tohumu faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmeli? Cilde faydaları nelerdir?

Tarihi milattan önceye dayanan, faydaları saymakla bitmeyen keten tohumu hakkında merak edilen birçok soru var. Bu yazımızda “keten tohumu faydaları nelerdir, nasıl tüketilir, cilde faydaları neleredir?” gibi merak edilen tüm sorulara cevap verdik. İşte detaylar…

ABONE OL
4 Mayıs 2024 00:56
Keten tohumu faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmeli? Cilde faydaları nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Keten tohumu faydaları birçok kişi tarafından merak ediliyor. Sağlık açısından önemli ve faydalı bir bitki olan keten tohumu 2 metre boyuna kadar ulaşabilir. Yiyecek ve çay olarak tüketiminin aksine genelde keten tohumu yağı olarak kullanımı bilinir.

Keten tohumu faydaları

Ancak keten tohumu kullanımın vücudun güçlenmesinde olumlu etkileri olduğunu bilinmektedir. Lif oranı en yüksek bitkilerden biri olan keten tohumu faydaları hakkında bilmeniz gereken her şey yazımızda…

Keten tohumu faydaları

Keten Tohumu Nedir?

Keten tohumu; Linum Usitatissimum bitkisinin susama benzeyen, küçük, kahverengi, altın ya da kırmızı renkte olan topraksı tada sahip tohumlarına verilen isimdir. Keten tohumu faydaları özellikle omega-3 yağ asitleri, lifler, proteinler, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Ayrıca lignanlar gibi fitokimyasallar içerirler ki bunlar antioksidan ve östrojenik özelliklere sahip olup, çeşitli sağlık faydaları sunar.

Keten tohumunun besin değerleri şöyledir: Bir çorba kaşığı (7 gram) öğütülmüş keten tohumu, 2 gram çoklu doymamış yağ asitleri (omega 3’leri içerir), 2 gram diyet lifi ve 37 kalori içerir.  100 gram keten tohumunda 20.3 gram protein, 37.1 gram yağ, 28.9 gram karbonhidrat, 170 mg kalsiyum, 370 mg fosfor, 2.7 mg demir bulunur.

Keten tohumu faydaları

Keten Tohumu Neye İyi Gelir?

Omega-3 yağ asitleri, lif ve lignan gibi yararlı bileşiklere sahip olan keten tohumu, kilo kontrolü sağlama, sindirim sağlığını iyileştirme, belirli kanser türlerine karşı destekleyici olma, kan şekeri düzeyini dengeleme, kemik kütlesini koruma, kan basıncını ve kolesterol düzeylerini düşürebilmeye iyi gelir.

Keten tohumu faydaları

Diğer lif açısından zengin gıdalara oranla 800 kata kadar daha fazla lignana sahip olan keten tohumu faydaları şunlardır:

 • Keten tohumu faydaları arasında vücudun direncini artırarak bağışıklığı desteklemesi bulunuyor
 • Omega-3 deposu olan keten tohumu kalp ve damar sağlığını korur
 • Bağırsak sağlığını destekler ve sindirimi düzenler
 • Kemik kütlesinin korunması ve arttırılmasında rol oynar
 • Keten tohumu kolesterolü düşürmeye yardımcı olur
 • Tansiyon dengesini düzenlemeye yardım eder
 • Kan şekeri kontrolünü ve insülin duyarlılığını olumlu etkiler
 • Cilt sağlığına iyi gelir
 • Keten tohumu kilo kontrolü sağlamada etkilidir
Keten tohumu faydaları

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir? Ne Gibi Faydaları Var?

Keten tohumu faydaları arasında şunlar bulunur: Keten tohumu iltihaba iyi gelir, uykuyu rahatlatır, tohumu kemik sağlığına faydalıdır, sinir sistemini korur, kanser ihtimalini azaltmaya katkıda bulunabilir, erken yaşlanma ve Alzheimer riskini düşürür, kolesterolün düşürülmesini destekler, sindirim sistemine iyi gelir, tümör gelişimini engellemeye destek olur, kan şekerini düşürmeye yardım eder ve cilt sağlığına iyi gelir.

Keten tohumu faydaları şu şekildedir:

İltihaba İyi Gelir

Keten tohumu faydaları

Keten tohumu, bitki bazlı bir omega 3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) içerir. Dolaşım için faydalı olan bu asidin anti-inflamatuar etkisi bulunur. Yağ asitleri kemik kayıplarına neden olan osteoporoz ile savaşmada ve tip 2 diyabete karşı korumada etkilidir.

Keten Tohumu Faydaları: Uykuyu Rahatlatır

Keten tohumu faydaları

Keten tohumunda bulunan magnezyum uyku ve ruh halini iyileştirirken, manganez kolajen üretimini destekleyerek cilt sağlığı ve kemik sağlığı üzerinde olumlu etki yaratır.

Kemik Sağlığına Faydalıdır

Keten tohumu faydaları

Fosfor sayesinde hücrelerin oluşması ve kemiklerin korunması sağlanabilir. Bakır ise enerji ve kolajen üretimini destekler. Ayrıca vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri için gereklidir.

Sinir Sistemini Korur

Keten tohumu faydaları

İçeriğinde bulunan tiamin, enerji vererek sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Kanser İhtimalini Azaltmaya Katkıda Bulunabilir

Keten tohumu faydaları

Keten tohumunun faydaları arasında güçlü bir antioksidan olması da bulunur. Polifenol adlı antioksidanlardan zengin olan keten tohumu, bu sayede oksidatif strese karşı kanserden ve kalp hastalıklarından korur.

Erken Yaşlanma ve Alzheimer Riskini Azaltabilir

Keten tohumu faydaları

Oksidatif strese maruz kalmamak; erken yaşlanma, Alzheimer ve Parkinson nörodejeneratif hastalıklar riskini düşürür.

Kolesterolün Düşürülmesini Destekler

Keten tohumu faydaları

Keten tohumunda bulunan yağlar kalp sağlığını destekler. Bu yağlar kötü kolesterol (LDL) ve kan basıncını düşürmede, damar sertleşmesini ve felci önlemede etkili olabilir. Bir araştırmaya göre, düzenli olarak keten tohumu tüketmek LDL kolesterolü yüzde 20, toplam kolesterolü yüzde 15 düşürdü.

Keten Tohumu Faydaları: Sindirim Sistemine İyi Gelir

Keten tohumu faydaları

Keten tohumu, hem çözünür hem de çözünmeyen lif içerir. Çözünür lifler, dışkıyı yumuşatır. Böylece bağırsaklarda kolay emilim sağlanmış olur. Çözünmeyen lifler ise atıkların bağırsaklarda kolay hareket etmesini sağlayarak düzenli sindirim için uyarıcı bir rol oynar. Bu iki tip lif, sağlıklı sindirim için birlikte çalışır. Toksinlerin ve fazla yağların vücuttan atılması bu lifler sayesinde olur.

Tümör Gelişimini Engellemeye Destek Olur

Keten tohumu faydaları

Keten tohumu, lignan içeriği sayesinde özellikle meme, kolon ve prostat kanserlerinin tümörlerinin gelişimini engellemede yardımcıdır. Bu bileşiklerin yeni kan damarları oluşturmasını ve büyümesini durdurabilecek gücü vardır. Bir araştırmaya göre, düzenli olarak keten tohumu tüketmenin meme kanseri riskini önleme oranı yüzde 18’dir.

Kan Şekerini Düşürmeye Yardım Eder

Keten tohumu faydaları

Keten tohumunun kan şekerini düşürmede de etkili olabileceğine dair araştırmalar mevcut. İnsülini iyileştiren bu besinin diyabeti önlemede de faydalı sağladığı öne sürülür.

Keten Tohumu Yağı Cilt Sağlığına İyi Gelir

Keten tohumu faydaları

Keten tohumunun cilde faydaları keten tohumu yağı ile gözle görülür olarak fark edilir. Araştırmaya göre, keten tohumu yağı kullanan kadınların cilt hassasiyetlerinde önemli bir düşüş yaşanırken, cilt pürüzleri ve pullanma şikayetlerinde azalma olmuştur.

Pürüzsüz ve nem dengesi sağlanmış bir cilt, keten tohumunun cilde faydaları arasındadır. Keten tohumu saça faydaları ile de bilinen bir besindir. Keten tohumundaki omega 3, saç köklerini beslerken kepek oluşumuna engel olup daha parlak bir görünüm verir. E vitamini içeriği ise kırılmalara dayanıklı ve nemini koruyan saçlara sahip olmaya yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Keten tohumu faydaları

Protein deposu keten tohumundaki çözünür lifler, su ile birleştiğinde jel gibi bir kıvam alırlar. Bu da midenin boşalmasını geciktirir. Bu durum açlığın ötelenerek tokluk hissinin uzun süre devam etmesi anlamına gelir. Araştırmalarla, günde 2 kaşık keten tohumu tüketenlerde kilo kaybı ve bel çevresinde incelme olduğu saptanmıştır.

Veganlar İçin Besleyici Bir Gıdadır 

Keten tohumu faydaları

Bitkisel bir protein ve omega 3 yağ asidi kaynağı olan keten tohumu, vegan ve vejetaryenler için iyi bir besindir. Veganlar için yumurta yerine kullanılabilir.

Keten Tohumu Nasıl Tüketilir?

Keten tohumu faydalarına değindik. Peki keten tohumu nasıl tüketilir? Keten tohumu tüketimi aşağıdaki gibidir:

 • Öğütülmüş keten tohumu tükettikten sonra yeterince su içilmelidir. Yeterli su içmek keten tohumunun sindirim sistemini destekleyici etkisini artırır.
 • Bir bardak suya bir yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu koyarak sabahları bunu tüketmek sindirim sistemini harekete geçirir.
 • Keten tohumunun yulaf lapası, smoothie veya yoğurt gibi besinlerle kullanımı besin değerini artırır.
 • Salatalara eklenen bir yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu, lif ve omega-3 alımını artırır.
 • Ekmek, kek ve muffin hamur ürünlerine eklerek kullanılabilir. Böylece bu tip besinleri daha faydalı hale getirirsiniz.
 • Keten tohumu, su ile karıştırıldığında jel oluşmasını sağlar ve vegan tariflerde yumurta yerine kullanılabilir.
 • Smoothielere eklenen öğütülmüş keten tohumu, koyulaştırıcı bir etki yapar ve smoothienizin besin değerini artırır.
 • Akşam yemeğinden sonra gece yatmadan önce keten tohumu bir kase yoğurda karıştırılıp yenirse gece boyunca sindirimi destekler.
 • Günde 2 yemek kaşığından fazla öğütülmüş keten tohumu tüketmek, bazı kişilerde gastrointestinal rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle dikkatli tüketilmesi önerilir.
Keten tohumu faydaları

Keten tohumu faydaları yazımıza devam edelim…

Keten Tohumu Ne Kadar Tüketilmeli?

Keten tohumu son derece zengin besin değerlerine sahip bir yiyecek olsa da gereğinden fazla tüketilmesi rahatsız edici olabilir.1 kaşık keten tohumunun içerisinde yaklaşık 2 gram lif bulunur.

Lif, her ne kadar sağlıklı bir madde olsa da fazla tüketimi ishal, şişkinlik gibi sindirim sonuçlarına neden olabilir. Bu nedenle günlük keten tohumu tüketimini 4-5 yemek kaşığı ile sınırlamanızda fayda vardır.

Keten tohumu faydaları

Keten Tohumu Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Keten tohumu yüze faydaları pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Keten tohumu içerisindeki Omega 3 yağ asitleri sayesinde, cildin daha parlak görünmesini sağlar.
 • Antioksidan ve fitokimyasallar açısından zengindir. Bu sayede yüzünüzdeki ince çizgi ve kırışıkları önler.
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • Akneli yüzü temizler ve oluşumunu önler. Akne izlerinin tedavisinde kullanılabilir. Ciltte oluşan çoğu lekeden yüzü temizler.
 • Daha sağlıklı cilt tonuna sahip olmanızı sağlar. Yüzünüzü aydınlatmaya yardımcı olur. Cilt tonunu eşitlemektedir.
 • Cildi derinlemesine nemlendirir. Ciltteki döküntü ve kızarıklıkları azaltarak pürüzsüz bir cilde kavuşturur.
Keten tohumu faydaları

Keten Tohumu Saça Faydaları Nelerdir?

Keten tohumu faydaları saça iyi gelmesiyle de bilinen bir besindir. Keten tohumundaki omega 3, saç köklerini beslerken kepek oluşumuna engel olup daha parlak bir görünüm verir. E vitamini içeriği ise kırılmalara dayanıklı ve nemini koruyan saçlara sahip olmaya yardımcı olur.

Keten tohumu faydaları

Keten Tohumu Yağı Ne İşe Yarar?

Keten tohumu yağının faydaları arasında şunlar bulunur:

 • Keten tohumu yağı cilt kuruluğuna iyi gelir,
 • Akne ve sivilceleri azaltır,
 • Ciltteki erken yaşlanmayı engeller,
 • Cildi sıkılaştırarak cilt sarkmalarını önler,
 • Sizi güneşin UV ışınlarının zararlarından korur,
 • Egzama ve psoriasis gibi cilt sorunlarının kötü etkilerini azaltır,
 • Cildin elastikiyetini artırarak daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.
Keten tohumu faydaları

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir?

Keten tohumunun ayrı yağının ayrı faydaları bulunuyor. Keten tohumu yağı faydaları şu şekildedir:

Cilt Kuruluğunu Giderir

Keten tohumu faydaları

Keten tohumu yağında bol miktarda Omega-3 yağ asitleri bulunur. Keten tohumu yağı, cildi nemlendirir ve cilt kuruluğunu giderir.

Akne ve Sivilceleri Azaltır

Keten tohumu faydaları

Keten tohumu yağı, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde akne ve sivilcelerin azalmasına yardımcı olabilir.

Yaşlanma Etkilerini Azaltabilir

Keten tohumu faydaları

Keten tohumu, antioksidan açısından zengindir ve ciltteki serbest radikallerle savaşarak ciltteki erken yaşlanmayı önleyebilir.

Keten Tohumu Faydaları: Kırışıklıkları Azaltır

Keten tohumu faydaları

Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, ciltteki ince çizgilerin ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.

Yara ve Çiziklerin İyileşmesine Katkıda Bulunur

Keten tohumu faydaları

Keten tohumu yağı cilde faydaları da çok merak ediliyor. Keten tohumu yağı cilt üzerindeki küçük yaraların ve çiziklerin daha hızlı iyileşmesine katkı sağlayabileceği gözlemlenmiştir.

Cildi Sıkılaştırır

Keten tohumu faydaları

Lignan ve antioksidanlar içeren keten tohumu yağı, cildin sıkılaştırarak cilt sarkmalarını önler.

Cildinizi Güneşin Zararlı Işınlarından Korur

Keten tohumu faydaları

Keten tohumu yağı, cildi UV ışınlarının neden olduğu zararlara karşı koruyabilir. Omega-3 yağ asitleri, güneşin neden olduğu inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

Egzama ve Psoriasis Etkilerini Azaltır

Keten tohumu faydaları

Omega-3 yağ asitlerinin anti-inflamatuar özellikleri, egzama ve psoriasis gibi cilt rahatsızlıklarının olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Cilt Esnekliğini Artırır

Keten tohumu faydaları

Keten tohumu yağı, cildin elastikiyetini artırarak daha genç ve sağlıklı bir görünüm elde edilmesini sağlayabilir.

Keten tohumu faydalarından bahsettik. Peki zararı var mı? Gelin birlikte bakalım…

Keten Tohumunun Zararları Nelerdir?

Peki keten tohumu zararları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Özellikle hamileler ve emziren kadınların keten tohumu tüketmemeleri önerilir.
 • Yüksek potasyum içeriği keten tohumunu böbrek hastalığı olanlar için olumsuz etkileyebilir.
 • Kanser önlemede faydalı olsa da özellikle östrojen bağımlı kanser hastalarını fitoöstrojen içeriği ile nedeniyle keten tohumu tüketilmemelidir.
 • Divertikülit hastalığı olanlar sadece keten tohumunu değil, hiçbir tohum bütün olarak yememelidir.
Keten tohumu faydaları

Keten tohumu faydaları hakkında bazı sıkça sorulan sorular var. O soruları da cevapladık.

Keten Tohumu Kilo Verdirir mi?

Keten tohumu içerisinde bol miktarda omega 3 yağ asitleri barındırmaktadır. Omega 3 yağ asitleri yağ yakmaya yardımcı olur. Dolayısıyla keten tohumu tüketerek kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz. Keten tohumu aynı zamanda bölgesel yağlanmanın da önüne geçer.

Göbek bölgesindeki yağların, basen bölgesindeki yağların kısa süre içerisinde yakılmasına yardımcı olur. Keten tohumundan her gün yemek ayrıca kolesterol seviyenize yardımcı olabilir.

Keten tohumu faydaları

Keten Tohumu Kilo Vermek İçin Nasıl Tüketilir?

Keten tohumunu kilo vermek için tüketmenin yöntemleri bulunmaktadır.

 1. Yöntem: Keten tohumunun zayıflatma etkisinden faydalanmak için yemeklerden önce aç karnına, günde 1 kaşık keten tohumunu ağzınızda çiğneyin. Sonrasında üzerinde bir bardak su için. Bu şekilde keten tohumu daha kolay mideye ulaşacak ve sindiriminiz kolaylaşacaktır.
 2. Yöntem: Keten tohumunun kaynatılarak spordan önce içilmesi kilo vermenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda gece yakılan kaloriler geri alınmadığında tendon kısımlarında ağrı meydana getirir. Spordan sonra gece yatmadan önce 1 yemek kaşığı keten tohumu yemek ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır.
 3. Yöntem: Keten tohumunu yoğurtla karıştırarak yemek sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Ancak yoğurtlu keten tohumunu bir öğün olarak değil, diyet listelerine eklenerek tüketilmelidir. Aksi takdirde sağlıksız beslenmiş olursunuz.
 4. Yöntem: Keten tohumunu aynı zamanda kavurarak da pişirebilirsiniz. Kavrulmuş keten tohumu yağ asitlerini salacak, bu şekilde tüketmeniz halinde az yağ alacak ve kolesterol sorununuz giderilene kadar zayıflamanıza yardımcı olacaktır.
Keten tohumu faydaları

Keten Tohumu Her Gün Yenir mi?

Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu, bağışıklığı destekleyici, yüksek kolesterol tansiyon ve kan şekerinin düşürülmesindeki etkilerinden dolayı keten tohumu beslenme uzmanları tarafından günlük beslenmede tüketilmesi önerilir. 

Keten Tohumu Nasıl Öğütülür?

Keten tohumunu öğütmek için evinizde bulunan kahve öğütücüsü, baharat öğütücüsü veya mutfak robotu gibi cihazlardan birini kullanabilirsiniz.

Keten tohumu faydaları

Keten Tohumunu Kimler Kullanamaz?

Hamileler, emziren kadınlar, kan inceltici ilaç kullananlar, hormon hassasiyeti olanlar keten tohumu kullanırken dikkatli olmalıdır. Bu kişiler keten tohumu kullanmaya başlamadan doktorlarına danışmalıdır.

Keten Tohumu Nasıl Saklanır?

Keten tohumu toz haline getirildiğinde çok hızlı oksitlenir. Bu yüzden bütün olarak tüketilmesi önerilir. Toz formunda tüketilirken mutlaka cam kavanozda saklanmalıdır.

Keten tohumu faydaları yazımız umarım sizlerin yararına olmuştur. Sağlıklı günler dilerim.

  En az 10 karakter gerekli

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.