Celal Şengör’ün Serveti Ne Kadar? Mal Varlığı Hakkında Bilinmeyenler…

Celal Şengör’ün Serveti Ne Kadar? Mal Varlığı Hakkında Bilinmeyenler…

ABONE OL
9 Mayıs 2024 17:43
Celal Şengör’ün Serveti Ne Kadar? Mal Varlığı Hakkında Bilinmeyenler…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Celal Şengör, jeoloji alanında dünya çapında tanınan, profesör unvanına sahip, alanında yaptığı birçok çalışmayla değer katmış Türk bilim insanıdır. Şengör ailesi hakkında mevcut bilgilere ek olarak Celal Şengör’ün serveti de merak edilmektedir. Celal Şengör’ün mal varlığı hakkında tüm bilinmeyenleri sizlere açıklıyoruz.

Celal Şengör’ün mesleği hakkında da merak edilenler var. Şengör; Türk akademisyen, yer bilimci ve bilim insanı olarak akademik açıdan kariyeri başarılarla doludur. Son dönemde televizyon programlarında sıkça gördüğümüz Celal Şengör kimdir? Serveti ne kadar? İşte yanıtı…

Celal Şengör’ün Mal Varlığı Hakkında

Celal Şengör’ün serveti hakkında bilgilere geçmeden önce aileye dair bazı bilgiler vermek gerekir. Katılmış olduğu bir yayında aileden zengin olduğunu belirten Celal Şengör’ün ailesinin şirketleri olduğu biliniyor. Şengör’ün dayısı olan Semih Sipahioğlu, Tamek ve Fruko Gazoz şirketlerinin kurucusudur. Ayrıca Celal Şengör’ün babası Mehmet Asım Şengör’ün de bu iki şirketin yönetim kurulunda yer aldığı bilinmektedir.

Celal Şengör’ün mal varlığı, aileden gelmektedir. Ancak bilim insanının başarılı akademik kariyeri, yazmış olduğu kitaplardan elde ettiği gelir ve katıldığı televizyon programlarından elde ettiği gelir düşünüldüğünde bu servetin önemli bir kısmı Celal Şengör tarafından oluşturulmuştur denebilir. Bu nedenle Celal Şengör’ün servetinde ailenin katkısı büyüktür fakat asıl pay kendisinindir.

Celal Şengör’ün Serveti Ne Kadar?

Celal Şengör'ün serveti
Celal Şengör’ün serveti

Celal Şengör’ün mal varlığı hakkında günümüze kadar net bir rakam paylaşılmamıştır. Konuyla ilgili sadece aile şirketleri ve bilim insanının kariyerinden yola çıkılarak tahminler yapılıyor. Bu bakımdan Celal Şengör’ün serveti hakkında net bir rakam vermek doğru olmayacaktır.

Celal Şengör’ün serveti ve mal varlığına dair net bir bilgi bulunmasa da 2024 yılı itibariyle 300 Milyon TL olduğu tahmin edilmektedir. Kendisinin bu konuya dair herhangi bir açıklaması olmasa da hayatı ve yapmış olduğu çalışmalar göz önüne alındığında servetin 300 Milyon Türk Lirası civarında olduğu tahmin ediliyor.

Celal Şengör’ün serveti haricinde bilim insanının kaç yaşında olduğu, mesleğinin ne olduğu ve akademik kariyeri de merak ediliyor. Kısaca bu soruları da yanıtlayalım…

Celal Şengör Kimdir?

Celal Şengör kimdir?
Celal Şengör kimdir?

Celal Şengör, önemli çalışmalarıyla dünya çapında tanınan saygın bir bilim insanı, yer bilimci ve akademisyendir. Tektonik ve yapısal yer bilimi alanlarındaki çalışmalarıyla tanınmıştır. Kimmer Kıtası adını verdiği şerit kıtayı keşfetmiş, bununla beraber şerit kıtaların dağ kuşakları üzerindeki yapısal etkisini ortaya koymuştur. Rus Bilimler Akademisi’ne Mehmet Fuad Köprülü’den sonra seçilen ikinci Türk profesör olmuştur.

Yapmış olduğu çalışmalarla başarısına başarı katan Şengör, birçok ödülün de sahibidir. Londra Jeoloji Topluluğu’ndan Bigsby Madalyası, Arthur Holmes Madalyonu, TÜBİTAK Bilim Ödülü gibi birçok ödül kazanmıştır.

1955 İstanbul doğumlu olan Şengör, eğitimine önce Şişli Terakki Lisesi ilkokulunda başlamış, sonra Bayezid İlkokulu’nda devam etmiş, daha sonra Işık Lisesi’ni bitirmiştir. 1969 yılında Robert Koleji’ni kazanan Celal Şengör, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini New York Eyalet Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Celal Şengör’ün servetinin de ailesinden ve yüksek düzeydeki bu akademik kariyerden geldiği tahmin edilmektedir.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 23 Mart 2022 tarihi itibariyle son dersini vermiş ve emekli olmuştur. İleri düzeyde Fransızca, İngilizce ve Almanca konuşan Şengör, aynı zamanda Osmanlı Türkçesi, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Felemenkçe okuyabildiğini de belirtmiştir.

İlginizi Çekebilir: Celal Şengör Eşi Oya Maltepe Kimdir?

Celal Şengör Kaç Yaşında?

Celal Şengör’ün serveti haricinde bilim insanının kaç yaşında olduğu da merak edilmektedir. 1955 doğumlu olan Celal Şengör, 2024 yılı itibariyle 69 yaşındadır.

Celal Şengör kaç yaşında sorusunu yanıtladıktan sonra kısaca mesleği hakkında bilgiler verelim.

Celal Şengör’ün Mesleği Nedir?

Celal Şengör'ün serveti
Celal Şengör’ün serveti

Celal Şengör, yapmış olduğu bilimsel çalışmalarla, jeoloji alanında sunmuş olduğu değerlerle dünya çapında tanınan önemli profesörlerimizden birisidir. Bununla birlikte kendisinin çok yönlü olduğunu bilen birçok kişi, Celal Şengör’ün mesleğini merak ediyor.

Celal Şengör, 69 yıllık yaşamında sadece akademisyenliği değil, aynı zamanda farklı meslekleri de sığdırmıştır. Jeolog, yüksek öğrenim görevlisi ve aynı zamanda yazar olan Celal Şengör, kapsamlı ve çok yönlü bilgi birikimiyle bu meslekleri icra etmiştir. Celal Şengör’ün servetinin önemli bir bölümünün de buradan geldiği düşünülmektedir.

Celal Şengör Kaç Dil Biliyor?

Celal Şengör’ün serveti haricinde akademik kariyerine yönelik olarak aynı zamanda kaç dil bildiği de merak edilmektedir. Bu nedenle Celal Şengör kaç dil biliyor sorusu sıkça sorulmaktadır.

Celal Şengör’ün ileri seviyede bildiği diller şu şekildedir:

  • Fransızca
  • İngilizce
  • Almanca

Ayrıca Felemenkçe, İspanyolca, Osmanlı Türkçesi, İtalyanca, Portekizce dillerini okuyabildiğini de belirtmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Celal Şengör’ün servetiyle alakalı olarak sıkça sorulan sorular ve yanıtları şu şekildedir:

1- Celal Şengör nasıl zengin oldu?

Celal Şengör’ün mal varlığı ile ilgili mevcut bilgilere bakıldığında birçok detay görebiliriz. Özellikle Şengör tarafından aileden zengin olduğunun açıklanması, bununla beraber başarılarla dolu kariyeri, yazmış olduğu kitaplar vb. birçok nedene bağlı olarak zengin olunduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

2- Celal Şengör’ün babası ne iş yapıyor?

Celal Şengör’ün babası Tamek ve Fruko Gazoz şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Aynı zamanda Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Türkiye Gemi Sanayi, Türkiye İhracatçıları Meclisi, Türkiye Petrolleri ve Türkiye Kalkınma Bankası’nda da yöneticilik yapmıştır.

Celal Şengör’ün serveti hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar aracılığıyla paylaşın, hemen yayınlayalım!

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.